Poslední dobou se objevilo opět několik případů podvodů a zneužití důvěřivosti zejména seniorů na Mělnicku.

Postup je stále stejný. U dveří zazvoní muž v montérkách s brašnou přes rameno a sdělí vám:

„Ve vašem domě bylo v poslední době vykradeno několik bytů. Proto vám nabízím instalaci nové bezpečnostní cylindrické vložky do vašich vstupních dveří.“

Na tuto nabídku mnoho občanů, především seniorů, reaguje pozitivně.

Montér vymění původní cylindrickou vložku za novou, v některých případech dokonce za certifikovanou vložku s příslušnou bezpečnostní třídou.

Nejedná se ale o zámečníka s patřičnými zkušenostmi a koncesí, a tak namontovaný výrobek je funkční pouze částečně nebo vůbec.

Vyskytly se případy, kdy namontoval příliš krátkou vložku do dveří, které se poté nedají zevnitř vůbec uzamknout.

Jiní „zámečníci” zase nabízejí důvěřivým občanům pod záminkou levné instalace vložky zámku do vstupních bezpečnostních dveří u bytu zcela opačnou službu.

Namísto původní vložky sem namontují jinou nekvalitní vložku a ještě se snaží obyvatele bytu přesvědčit, že jim dali velkou slevu.

Tito „řemeslníci“ se snaží prodat zámky a svou práci bez ohledu na to, že zákazníkovi nepřinese žádný užitek, v některých případech dokonce i zabezpečení objektu zhorší.

V internetových obchodech stojí taková dveřní vložka obvykle méně než tisíc korun. „Šmejdi“ převlečení za zámečníky ji však na sídlišti Rousovice na Mělníku prodávali pětkrát dráž.

Mělník tak obdobně jako jiná města ve Středočeském kraji chystá na návrh starosty Ctirada Mikeše (ČSSD) Vyhlášku o zákazu podomního prodeje služeb a zboží.

Neratovická radnice se však podle vyjádření odboru správy majetku k obdobnému zákazu podomního prodeje nechystá.

Občané se proto musí mít na pozoru. Při podobné nabídce je na místě požadovat následující:

Předložení průkazky odkud zámečníci jsou, včetně jejich jmen a příjmení.

Předložení koncesní listiny za provádějící firmu. Zde si zejména zkontrolujte, zda je firma oprávněna provádět montáž bezpečnostních zařízení. Koncese nese název „Technické služby k ochraně majetku a osob“.

Předložení certifikátu pro nabízený výrobek. Například cylindrické vložky jsou certifikovány do šesti bezpečnostních tříd, kdy bezpečnostní třída 1 je nejnižší kvality a číslo 6 je nejvyšší kvalita.

Sladění příslušné bezpečnostní třídy s požadovaným stupněm zabezpečení, které předpokládá pojistná smlouva.

Určitě dobrou referencí je, že firma je členem některé z odborných asociací, například Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm.