Neratovice obsadí rakousko-uherská vojska a legionáři

Od sobotního odpoledne 13. září do neděle 14. září obsadí náměstí Republiky v Neratovicích rakousko-uherská armáda s polním lazaretem, pekárnou, kuchyní, krejčovskou dílnou a četnickou stanicí. Druhé ležení zaujme jednotka československých legionářů. Obě „armády“, v provedení vojensko-historických klubů z Čech a Moravy, se představí v rámci akce Salon Neratovice 2014.

Součástí akce bude i vzpomínkový symbolický běh Sto roků od Velké války, který v neděli v 10:30 odstartuje na trase 1914 metrů v okruhu z náměstí Republiky kolem památníku legionářů v Kostomlatského sadech.

Běhu se zúčastní deset družstev z dětí i dospělých v deseti nesoutěžních štafetách. Za každý rok od Velké války tak poběží jeden běžec jako připomenutí zmařených životů vojáků i civilistů.

V pravé nedělní poledne vyrazí z náměstí Republiky i historický vojenský průvod vedený dobrým vojákem Švejkem.

Švejkovým vystoupením bude i zahájen odpolední hudební program s kapelami Šlapeto, Banjo band Ivana Mládka, Top Dream Company, slovenskou Fragile, a bigbandovou párty s Vladimírem Hronem.

Nebudou chybět stánky s občerstvením a ukázkami řemesel a další atraktivní překvapení.

Návštěvníci Salonu mohou také navštívit unikátní výstavu Fotografové války zapůjčenou ze sbírek Pražského hradu obsahující 80 velkoformátových fotografií vybraných fotografem Vladimírem Kučerou a doplněnou sbírkou historických vojenských uniforem a zbraní.

Výstava je umístěna ve Společenském domě Neratovice sídlícím na náměstí Republiky.

Akci pro město připravil Společenský dům.

(upravená tisková zpráva Společenského domu)

Trasa běhu

ScreenShot181

beh_placka58mm_1

Article written by