Přijímám pozvání na oteví-rací párty rekondičního a relaxačního centra Bailando. Vstupuji do dveří vedle obchodu eL´BUNDA, na schodišti cítím vůni novoty.

Uprostřed místnosti plné mně neznámých strojů futuristického vzhledu je už při-praveno pohoštění, vítají mě provozovatelé centra manželé Sedláčkovi.

První stroj, na který zaměřím svou pozornost, ve mně evokuje pomůcku pro výcvik kosmonautů, ale brzy jsem vyveden z omylu. Je to lymfatická drenáž. Oblek, do kterého nesmíte s piercingem ani prstenem, je rozdělen na mnoho menších částí, které se postupně nafukují a vyfukují tak, že rozhýbou lymfatický systém. Něco pro lidi se sedavým zaměstnáním.

Přicházejí první (podezřele štíhlé) návštěvnice. Mezitím vyslechnu malou přednášku o tom, jak funguje kavitace. Ultrazvuk způsobí prasknutí tukové buňky, takto vylitý tuk se prý spotřebuje ve formě energie nebo vyloučí játry.

V tom je ovšem zakopán pes. Zhubnutí o 30 kg jednou velkou kavitací vám tu neudělají. Játra by to nezvládla. Přístroj má pomoci s těmi partiemi, na které ani cvičení nezabírá. Šest strojů, které vypadají jako high-tech lůžka, je seřazeno vedle sebe v pořadí, v jakém je na nich vhodné cvičit. Pokusu o vtip, že jde o cvičení pro líné, se sice nikdo nezasmál, ale vysvětlení vyprovokoval.

Cvičení na strojích má prý své výhody. Hlavně vás stroj vede a cviky tak provádíte správně. Stroj na cvičence, či spíše cvičenku, reaguje, takže bez přerušování cvičení si sama mění zátěž. Zvládnou to i starší lidé či třeba rehabilitující se po nějakém zranění.

Centrum je určeno hlavně pro ženy se sebou nespokojené, ať už jim vadí jejich kypřejší tvary, špatná fyzická kondice či svalové bolesti při sedavé práci nebo i při práci fyzické, která zatěžuje tělo velmi nerovnoměrně, dozvídám se od majitelů.

Potřebám žen je přizpůsoben také celý interiér. „Ženy se tu musí cítit příjemně,“ cituji své hostitele, „žena si po cvičení či proceduře může posedět, vypít si iontový nápoj, počkat pohodlně, až kamarádka docvičí. Nabízíme také špičkové solárko.“

Zatímco pokukuji po masážním systému Rolletic, který pomáhá odstraňovat celulitidu, a neodvažuji se o něm opřít svá nesportováním těžce zkoušená záda, přítomné ženy hltají informace o přístroji zvaném VacuShape.

Neslušně vyslechnu cizí konverzaci o tom, že tento podtlakový pohybový systém v sobě má běžící pás. Ženu zavřou do podtlakové komory utěsně-né neoprenovou sukénkou, což zařídí, že se její rozběhlý metabolismus zaměří na tuky v těch správných partiích těla.

Jakožto bývalý nejhorší cvičenec na kurzech jógy pro důchodce se ptám, proč to není taky pro muže. Taková diskriminace! Mužská směna se ale zvažuje.
Vše tu ale stojí na poradenství.

Jana Sedláčková, která centru šéfuje, slibuje, že při prvním příchodu s vámi proberou vaše cíle a problémy a připraví vám osobní plán cvičení a procedur. U některých z nich je dobré
se poradit s lékařem.

Pak se probírá ideální četnost návštěv pro různé případy. Když slyším, že nechtějí své zákaznice a jejich peněženky udolat dennodenními návštěvami, mám pocit, že všechny ty drahé aparáty mají ženám poskytnout rekondici a relaxaci.